Профілактика інфаркту міокарда

Серцево-судинні захворювання пов’язані з атеросклеротичним ураженням судин серця та мозку. Одна з атеросклеротичних бляшок може прикріпитися до стінки судини і почати рости, поступово звужуючи просвіт судини. Бляшка починає ущільнюватися і втрачає еластичність доти, поки не відбудеться її розрив, який призводить до утворювання тромбу. Тромб веде до повного закриття просвіту судини, перешкоджаючи надходженню крові до ділянок, які розташовані поза місцем закупорки. Настає кисневе голодування тканин, що призводить до відмирання клітин. Подальший процес в судинах серця веде до інфаркту міокарда.
Факторами ризику виникнення інфаркту є:
– підвищений рівень холестерину;
– ожиріння та малорухомий спосіб життя;
– високий артеріальний тиск;
– куріння і нераціональне харчування;
– генетична спадковість;
– цукровий діабет.

Для попередження інфаркту міокарда слід відмовитися від паління, регулярно займатися фізичними вправами та помірними фізичними навантаженнями, контролювати артеріальний тиск та рівень глюкози у крові. Артеріальний тиск не повинен перевищувати рівень 140/90 мм рт.ст. Препарати для лікування артеріальної гіпертензії необхідно приймати постійно. Якщо вам призначили медичні препарати для лікування гіпертонічної хвороби, не відміняйте їх самостійно, не порадившись з лікарем. Раптове припинення лікування може мати негативні наслідки для здоров’я.
Паління тютюну досить серйозний фактор ризику виникнення серцево-судинних захворювань. Під впливом нікотину прискорюється пульс, виникає спазм судин і підвищується артеріальний тиск. Ішемічна хвороба серця в чотири рази частіше виникає у курців в порівнянні з тими, хто не палить. Порадьтесь з лікарем, як подолати цю негативну звичку. Відмова від паління – дуже важливе рішення у вашому житті!
Порушення обміну холестерину та ліпідів — основний фактор виникнення та прогресу атеросклерозу, який призводить до розвитку інфаркту та інсульту. Визначте свій рівень холестерину в крові. Загальний холестерин не повинен перевищувати 5,0 ммоль/л. Якщо лікар призначив вам статини – препарати, які знижують рівень холестерину, необхідно виконувати його рекомендації. Прийом статинів відповідає вимогам міжнародних стандартів щодо лікування пацієнтів з цукровим діабетом, ішемічною хворобою серця та артеріальною гіпертензією.
Цукровий діабет теж значно прискорює розвиток інфаркту. У випадку, якщо ви хворієте на цукровий діабет, оптимальним для вас буде рівень артеріального тиску 130/80 мм рт.ст., а рівень загального холестерину – менше 4,5 ммоль/л. Слід регулярно контролювати рівень глюкози у крові та виконувати рекомендації щодо режиму харчування, фізичних навантажень, підтримання оптимальної маси тіла. Зміна стилю життя допомагає багатьом пацієнтам з цукровим діабетом підтримувати оптимальний рівень глюкози у крові без додаткового прийому медикаментів.
Слідкуйте за масою тіла, якщо ви поставили за мету схуднути, то пам’ятайте, вагу тіла потрібно знижувати поступово. Краще схуднути на 5 кг протягом року, аніж за місяць. Фізична активність сприяє зменшенню артеріального тиску, нормалізує масу тіла, зміцнює серцево-судинну систему та м’язи, знімає стреси та психоемоційне напруження, покращує сон та самопочуття. Мета, до якої слід прагнути – 30–45 хвилин ходьби щодня, не менше п’яти разів на тиждень. Обов’язково порадьтеся з лікарем про допустимий рівень навантажень.
Намагайтесь дотримуватись достатньої за калорійністю та збалансованої за складом дієти кожного дня. Щоденний набір продуктів повинен бути різноманітним, містити достатню кількість фруктів та овочів (рекомендована ВООЗ норма складає не менше 400 г на день) та продукти із цільних злаків. Слід вживати кожного дня знежирені молочні продукти. Намагайтесь споживати жирну морську рибу не менше ніж 3–4 рази на тиждень. Бажано зменшити в раціоні харчування кількість жирів тваринного походження, трансжирів, цукру, солодощів та продуктів, що містять багато холестерину. Не досолюйте готові страви. Надлишок солі міститься у копчених виробах, м’ясних та рибних напівфабрикатах, консервах, тощо. Зменшення в раціоні солі знижує рівень артеріального тиску.
Нормалізуйте режим харчування, їжте частіше, але меншими порціями, рекомендується повноцінний сніданок та обід, а після 18:00 бажано зменшити вживання їжі та віддавати перевагу низькокалорійним продуктам. Важливо знати, що надмірне вживання алкоголю сприяє підвищенню артеріального тиску.
Психоемоційні перевантаження також негативно впливають на стан вашого здоров’я. Необхідно дотримуватися режиму праці та відпочинку, мати повноцінний сон. Не створюйте стресових ситуацій, не допускайте агресивної поведінки, роздратованості, негативних емоцій. Будьте доброзичливі, навчіться керувати своїми емоціями, частіше посміхайтесь. Спілкування з природою, домашніми тваринами, заняття фізичною культурою та спортом допоможуть вам підтримувати психологічну рівновагу. Якщо у вас пригнічений настрій, відбувається порушення сну – зверніться до лікаря. Саме ці необхідні умови внесуть свої позитивні зміни у ваше життя, попередять виникнення інфаркту!