В Україні щорічно проходить акція"16 днів проти насильства"

Попередити та подолати проблему насильства щодо дітей можна лише за умови комплексного міжвідомчого підходуЩорічно, з 25 листопада до 10 грудня, у всіх регіонах України проходить Міжнародна інформаційна акція "16 днів проти насильства". В рамках акції проводяться заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до актуальних проблем: запобігання та протидії домашньому насильству та торгівлі людьми, а також активізація діяльності державних установ і громадських об’єднань задля поєднання зусиль щодо захисту прав людини.

Illustration

Насильство – це застосування силових методів або психологічного тиску за допомогою погроз, свідомо спрямованих на слабких або тих, хто не може чинити опір, тобто будь-яке застосування сили щодо беззахисних. Однією з найбільш розповсюджених форм порушення прав людини у світі є жорстоке поводження з дітьми.
● Поліцейський повинен реагувати на виклик про домашнє насильство так само, як на замах на вбивство
Проблема насильства над дітьми свідчить про необхідність ретельного вивчення й розробки профілактичних заходів, спрямованих на її вирішення, оскільки діти є найбільш незахищеною, найуразливішою й майже повністю залежною від дорослих частиною суспільства. Без подолання цього згубного явища неможливо створити умови для повноцінного розвитку дитини, реалізації її особистості.Найбільш поширеними в сімейних стосунках є психологічне насильство: грубість, приниження одне одного, а також фізичне насильство, зокрема побиття. Жорстоке поводження з дітьми є найбільш прихованою формою насильства, оскільки в Україні немає достовірної статистики про реальні його прояви. Проблема насильства над дітьми винесена з розряду приватної проблеми родини на державний рівень.
Права та інтереси дитини повинні бути пріоритетними у будь-яких відносинах та в роботі установ, які стосуються дитини, які спрямовані на:● попередження розвитку чинників ризику виникнення насильства щодо дітей;● формування в суспільстві ненасильницького світогляду, культури толерантності та чуйності (у тому числі – ґендерної);● неприйняття насильницької моделі виховання дітей та насильницьких стосунків між людьми загалом.
За умови комплексного та компетентного підходу до попередження цього явища, своєчасного виявлення та подолання чинників, що призводять до насильства, реабілітації його жертв та корекційній роботі з агресорами можна мінімізувати прояви насильства у суспільстві загалом та щодо дітей зокрема.

ІНФОРМАЦІЙНА ПАМ’ЯТКА

Що потрібно знати про ґендерно зумовлене насильство (ҐЗН)?● Ґендерно зумовлене насильство (ҐЗН) — це проблема у сферах громадського здоров’я, ґендерної рівності та прав людини.● Кожна третя жінка у світі зазнає тієї чи іншої форми ҐЗН.● В Україні 18% жінок та дівчат віком від 15 до 49 років зазнавали насильства з боку інтимного партнера. При цьому існує ймовірність того, що цей показник є заниженим, оскільки жінки часто не повідомляють про такі випадки через стигматизацію або страх помсти.● Проблема ҐЗН стає гострішою в умовах надзвичайних ситуацій. Наочним прикладом є поточний конфлікт. Її загострення відбувається на фоні обмеження прав жінок на пересування, доступу до послуг із охорони здоров’я або інших можливостей ухвалення рішень, які впливають на їхнє життя.● Від ҐЗН може постраждати будь-хто, однак для дівчат-підлітків, жінок із інвалідністю, жінок старшого віку, жінок та дівчат, які живуть із ВІЛ, а також представниць спільноти ЛГБТК+ існує підвищений ризик через взаємопов’язані форми вразливості. Унаслідок цього вони мають обмежений доступ до будь-якої підтримки.● На жаль, постраждалих від ҐЗН постійно звинувачують у тому, що вони опинилися не в тому місці, були непристойно вдягнені, ідентифікували себе з певною групою або винесли на загал «домашні» проблеми. Так не має бути! Ніщо не виправдовує жодної форми насильства щодо жінки або дівчини. Насильство, незалежно від того, чи вчиняється воно публічно або приватно, є неприпустимим і порушує права постраждалої людини.● ҐЗН має багато форм: це може бути емоційне знущання, фізичне насильство, сексуальне насильство, включаючи зґвалтування й інші форми сексуального насильства, пов’язані з конфліктом, вербальне насильство та соціально-економічне насильство.Що робити, якщо ВИ постраждали від насильства?● Якщо ви зазнали насильства, ПАМ’ЯТАЙТЕ: ви НЕ самотні і НЕ винні в тому, що сталося.● Зверніться по медичну допомогу до найближчого закладу охорони здоров’я.● Якщо це безпечно, попросіть підтримки у сім’ї, друзів або сусідів.● Ви також можете звернутися по підтримку до інших спеціалізованих служб або зателефонувати на гарячу лінію (0 800 500 335), яка допомагає постраждалим від ҐЗН в отриманні необхідної допомоги, у тому числі направлень до фахівців.Що ви можете зробити, якщо ви стали свідком ҐЗН або занепокоєні тим, що хтось зазнає ҐЗН?● Кожен із нас може зробити свій внесок у запобігання ҐЗН щодо жінок і дівчат.● Підтримуйте зв’язок із жінкою або дівчиною, яка зазнає насильства. Переконайтеся, що це безпечно.● Дізнайтеся, які послуги доступні для постраждалих від ҐЗН у вашому районі. Переконайтеся, що постраждала дала згоду на отримання цих послуг.● Викличте служби екстреної допомоги, якщо постраждалій потрібна невідкладна допомога. 0 800 500 335

Illustration
Made with